22.9.08

 
Podzimní slavnost 27. září
Již tuto sobotu - 27. září v 14.30h - se doufám všichni uvidíme v Polomu na drobné oslavě pomyslně zakončující letošní práce (ty se však protáhnou do pozdních podzimních dní...). Ta je určena především všem, kdo se na obnově kostela a jeho okolí letos podíleli, ale otevřená je úplně každému, kdo se chce na toto zajímavé místo podívat.

Samotné akci v Polomu bude předcházet ještě páteční prezentace fotek z oprav kostela v Klubu Divadla 29 na kterou Vás všechny také intenzivně zvu. V Divadle 29 pak vystoupí s hlavním programem ve 20.00 h maďarsko-rumunská kapela FANFARA COMPLEXA, která vás během více než dvouhodinového koncertu zasvětí do toho jak zní současná moldavská taneční hudba i jak vypadá pravý maďarský táncház. Druhý den cestou domů se zastaví i u naší polomské rujničky, aby oživila ducha odkazu Matyáše Korvína, který se svou kapelou vyplenil a vypálil ves Polom již jednou v roce 1463. Nenechte si ujít tento historický okamžik! Podle počasí by první část koncertu probíhala v interiéru a druhá, ta divočejší, pak před ním. Ovšem délka jejich polomského exposé bude záviset hlavně na počasí a teplotě při jaké budou ochotni maďarští hudebníci hrát.

Podle počasí by první část koncertu probíhala v interiéru a druhá, ta divočejší, pak před ním. Plánujeme připravit pro hosty svařené víno a vytáhneme také staré dobré Kaborky, na jejichž plátech se bude připravovat vynikající trhovokamenická specialita nazývaná také někdy "topinky s česnekem". Pro řidiče plánujeme tradiční vysočinské podávání čaje ze samovaru, které se v nedaleké Hluboké ujalo díky osvětě z prvoválečné východní fronty se navrátivšího statkáře pana Rolečka.

Neodhaduji počet příchozích, takže je možné, že bude problém s parkováním automobilů. Proto prosím o shovívavost a citlivost při hledání místa k tomuto úkonu.

Připojuji ještě informace o autobusovém spojení - do Polomu pojede tento víkend naposledy tzv. Cyklobus, který vyjíždí z Pardubic v 8,30 h z autobusového nádraží, v 8,55 je v Chrudimi a v 9,30 v Polomu. Cesta na kole zpátky je skvělá nebo, pokud kolo mít nebudete, se určitě na zpáteční cestu vejdete k někomu do auta! Čas který získáte kolem oběda, je možné využít k houbaření v Pravákovém lese, k drobným činnostem na hřbitůvku či zpěvem v opuštěném pralese.

Někde v areálu bude postavená jakás kasička pro dobrovolný příspěvek, tak se prosím nelekejte, nezakládá vůbec na nějakou povinnost!! Můžou ale přijet i lidé s přáním přispět na pokračování obnovy a pro ty je určena.

Těší se na všechny František R. Václavík

3.9.08

 
Dvě akce v měsíci září!
Milí přátelé,
čas hrůzně pádí vpřed, kola jeho vržou, kdo junák byl - již je kmet! Z tohoto fatálního důvodu bychom chtěli v měsíci září uspořádat v Polomu hned dvě akce, z nichž první je zcela dobrovolná a druhá je téměř povinná.

V sobotu a neděli 13. a 14. září pojedeme asi letos naposledy vyvážet stavební suť, připravovat dočasné zastřešení sakristie a předsíně a instalovat místo nám všem nejmilejší ? ekologický záchod, abychom na místo přijížděli s menšími obavami. Pokud se sejde dostatečný počet lidí, tak by se částečně mohla opravit i porouchaná šindelová střecha na zvonici. Práce je tedy opět jako na kostele.

Druhé setkání by se odehrálo 27. září. Jeho cílem však není nějaká namáhavá práce, ale sledování zajímavého a nevšedního kulturního úkazu! Do Polomu přijede zahrát maďarsko-rumunská formace FANFARA COMPLEXA! (podívejte se například na youtube; v češtině najdete informace na webu Divadla 29, kde budou hrát předchozí večer). Železné hory tak znovu navštíví duch, který je naposledy ovládnul před více než pěti sty lety, kdy v ústrety Jiřímu z Poděbrad táhnul Matyáš Korvín se svým divokým tancechtivým vojskem! Nepřekonatelná touha vrátit se zpět, na místa, kde ve vlhkou trávu na noc složil hlavu tento legendární král, ovládla mysl těchto hudebníků, když souhlasili hrát v takto zapomenutém místě ? jinak si to není možno vysvětlit! Vezměte tedy prosím sebe, své blízké a známé a přijeďte si to poslechnout! Je to malý projev díků za Vaši ochotnou a nezištnou účast na obnově polomského kostelíka a také příležitost seznámit další širší okruh lidí s tímto zajímavým místem.

Koncert by začal v sobotu v 15h saxofonovou improvizací přímo v kostele a završen by byl pod širým nebem plným rozbalením instrumentálních dovedností celého seskupení. Předpokládaný konec celé akce je kolem 17h.

Jediný úkol, který nechávám na Vás, je zajištění nějakého vhodného počasí. Stačí, aby alespoň nepršelo či nesněžilo...

Opět pro jistotu připojuji kontakty na mne ? pokud by bylo možné mne dopředu informovat o Vaší účasti na obou akcích, budu za to vděčný:

František R. Václavík
Třebosice 22, Pardubice 530 02
t: 724 663 780
m: polom@fravaclavik.com
w: www.fravaclavik.com/polom

This page is powered by Blogger. Isn't yours?

Přihlášení k odběru Příspěvky [Atom]